Objeví se všude. Pod vánočním stromečkem, na narozeninové párty mezi zabalenými balíky a lahvemi od vína i na jiných oslavách různého typu. Bílá obálka, nejlépe podlouhlá, aby se v ní bankovky nepomačkaly…

Je správné někomu darovat peníze? Určitě jsou situace, kdy jsou vhodným dárkem. Například na svatbu mladým novomanželům, kteří šetří na nový byt. Také mladému teenagerovi s nimi uděláte radost. To je bez debat – peníze jsou cool, mnohem lepší než nepopulární „měkké“ dárky. Jen výchovná hodnota takového dárku trochu pokulhává…

Že si děláš škodu

Jaký úspěch peněžní dárek slaví jinde? Moc velký ne. Pokud jdete na oslavu narozenin dospělého člověka, dost často se vám přihodí, že obdarovaný na obálku vytřeští oči, nabere dech a pak suše prohodí: „Že si děláš škodu…“ Kolikrát jsme tuhle větu slyšeli!

Peníze jako dárek mohou být vyloženy různým způsobem. Buďto si obdarovaný pomyslí, že ho podezíráte z chudoby. Anebo dospěje k závěru, že nejste kreativní, že si svého kamaráda nebo příbuzného moc nevážíte a nevšímáte si jej, abyste poznali, co má doopravdy rád. A nestojí vám za to, abyste se alespoň trochu zamysleli.

Významný rituál

Celý koncept obdarovávání je významný společenský rituál, který mezi lidmi funguje od nepaměti. Znají ho snad všechny kultury. A někteří jedinci jej berou dost citlivě, i když třeba na venek nedají nic najevo. Za návštěvou se zavřou dveře a první věc, o které se začne oslavenec se svými nejbližšími bavit, je to, kdo jej nejvíc potěšil a kdo ho svým dárkem zklamal.

Jistě, peníze se hodí vždycky. Je to dárek, který nikdo nevyhodí. Ale vždy byste si měli položit otázku – vážně existuje silný důvod pro to, abych je dával darem? A kolik věnovat? Vložíte-li do obálky několik stokorun, působí to, jako byste přesně odpočítali, na kolik si oslavence ceníte. Vložíte-li malou bankovku, vypadá to jako hodně nepodařená recese. I dvoustovka už dnes vypadá divně. Pětistovka… to už se snad dá. Tisícikoruna se dnes chápe jako standard. Ale má smysl rozdávat tak velké sumy peněz? Existují hezké a originální dárky, jež pořídíte jen za zlomek této částky.

Dobrý nápad je vždy víc, než peníze

Pokud jdete na velkou oslavu, kde oslavenci přinese dárek úplně každý, s obálkou naplněnou penězi nikdy nebudete vítězem. Neskončíte ani v top 5, i kdybyste se plácli přes kapsu a do obálky vložili Masaryka. Vaše obálka se totiž ocitne na stole ve společnosti krásně zabalených dárků, z nichž každý nese nějaký příběh. Většina oslavencových blízkých si vždycky dá s výběrem záležet, někteří přichází s úžasnými nápady – a dobrý nápad (šitý oslavencovi na míru) je vždy více, než ušmudlaná bankovka.

Co je přidaná hodnota dárku?

Pokud vám na tom člověku opravdu záleží, věnujte tomu aspoň chvilku přemýšlení. Nikdo po vás nechce, abyste svému blízkému přinesli nádhernou věc, po které odmalička snil. Stačí přinést nějaký praktický předmět, ovšem s nádherným originálním designem nebo spojený s nějakým nečekaným zábavným prvkem. Druhá možnost je vytasit se s něčím, co žádnou praktickou hodnotu nemá, ale všechny na párty včetně oslavence to spolehlivě rozesměje. Na oslavách jakéhokoli typu musí být legrace.

Nesmíte se strachovat, že svému blízkému pořídíte „chytač prachu“. Jsou předměty, které stojí jen pár desítek korun a nedají se použít víc než párkrát. Ale pokud udělají jednorázově radost, tak svůj účel určitě splní. A když pro to oslavenec udělá někde ve svém bytu, domu nebo kanceláři místo a váš dárek si vystaví, máte jistotu, že bude mít před očima malou vzpomínku na vás. Třeba na dlouhá léta.

A to je přidaná hodnota dárku. Něco, co žádná obálka s penězi nikdy nepřebije.